Lejla dhe Maxhnuni – Nizami

12.00

Romani “Lejla & Mexhnunit” ka qenë frymëzues për shumë kryevepra të mëvonshme të letërsisë dhe muzikës botërore dhe, njëkohësisht, tronditës për shumë gjenerata, nga shekulli XII (versioni i Nizamit) deri sot (versioni i Claptonit).

5 vorrätig

Artikelnummer: A0133 Kategorie: Schlagwörter: , ,

Beschreibung

Romani “LEJLA & MEXHNUNI” nga Nizami
„Po t’i kishe syte e mi o mbret ndryshe do ta shikoje Lejlanë“.
Romani “Lejla & Mexhnunit” ka qenë frymëzues për shumë kryevepra të mëvonshme të letërsisë dhe muzikës botërore dhe, njëkohësisht, tronditës për shumë gjenerata, nga shekulli XII (versioni i Nizamit) deri sot (versioni i Claptonit).
Disa romane me famë botërore janë frymëzuar nga historia e romanit „Lejla dhe Mexhnuni“, ja disa prej tyre:  “Romeo dhe Xhulieta” e Shekspirit,
“Epi i Lejlës dhe Mexhnunit” i shkrimtarit azerbajxhanas Fuzuli (mbi të cilën kompozitori Uzeyir Hajibeyov krijoi operën e parë në Lindjen e Mesme),
“Katedralja e Parisit” (“Notre-Dam de Paris”) e Viktor Hugosë, “Unë jam e kuqja” e Orhan Pamukut, etj.

Zusätzliche Information

Gewicht 400 g
Größe 190 × 110 × 35 mm

Bewertungen

Es gibt noch keine Bewertungen.

Schreiben Sie die erste Bewertung für „Lejla dhe Maxhnuni – Nizami“

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert