Angebot!

Nostalgjia është aroma – Nizar Mahmud & Kabani Dervish

8.00

5 vorrätig

Artikelnummer: A0144 Kategorien: , Schlagwörter: ,

Beschreibung

Nostalgjia është aroma – Nizar Mahmud & Kabani Dervish

Përzgjodhi dhe përcolli në shqip Agron islami.

Parathënie nga: Edvin Cami, Lektor -UAMD

Poezia arabe ka mbartur ndër shekuj nje mistike të shprehur përmes përmallimit, rrugëtimit drejt së shkuarës dhe kthimit në shtëpinë e shpirtit.

Edhe kur të dhënat historike e biografike për poetë e ngjarje të caktuara na flasin për autorë që ushqehen nga frymezime tokësore e qe s’mbartin interesa hyjnore, sërish vargjet që rrjedhin në gjakun e poezisë së tyre e mbartin qoftë edhe në mënyrë të pavetëdijshme këtë frymë mistike.

I njejtë është rasti i poezive të përfshira në këtë vëllim, të cilat, edhe pse të „prodhuara nga autorë tejet shekullarë, duket se përtej dorës dhe mendjes së poetëve, janë rritur e kanë hedhur shtat nga trualli i vjetër e i pandryshueshëm arab e oriental.

Ndaj dhe përmallimi, rrugëtimi, dashuria e nostalgjia e shprehur në vargjet e këtij vellimi nuk bëjnë tjetër veçse e kthejnë shpirtin në shtëpi.

Posaçërisht përkthimi i hijshëm në shqip i Agron Islamit i japin këtij kthimi në shtëpi një përmasë universale, që është në gjendje t’i flasë e t’i kumtojë njëlloj bukur edhe lexuesit shqiptar.

Zusätzliche Information

Größe 190 × 20 × 110 mm

Bewertungen

Es gibt noch keine Bewertungen.

Schreiben Sie die erste Bewertung für „Nostalgjia është aroma – Nizar Mahmud & Kabani Dervish“

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert